چهارشنبه 24 مهر 1398
ستاد پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز استان بریاست استاندار گیلان و با حضور دبیر ستاد مبارزه با زمین خواری کشور و سایر اعضای مدعو برگزار شد .

استاندار گیلان : برای جلوگیری‌های جدی تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید اقتصادی کشاورزی استان را تقویت کنیم

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/15 14:32 ویرایش : ‎1394/05/15 14:41 بازدید: 688

استاندار صبح امروز در ستاد پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز استان که با حضور دبیر ستاد مبارزه با زمین خواری کشور، معاونین وزیر جهاد کشاورزی و روسای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغی، معاون بنیاد مسکن کشور و مشاور وزیر راه و شهرسازی در شواری حفظ حقوق بیت المال در سالن غدیر استانداری برگزار شد گفت : برای جلوگیری‌های جدی تغییر کاربری اراضی کشاورزی باید اقتصادی کشاورزی استان را تقویت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر نجفی در این جلسه با اشاره به اینکه ستاد پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در استان از سال 92 تشکیل شده است افزود : دستگاه های اجرائی عضو با همکاری ویژه ای که قوه قضائیه دارد به وظایف محوله می پردازند.

وی اضافه کرد: تعرض‌ها به اراضی ملی که قبلا شکل گرفته شده بود بسیاری آزاد شد و دستگاه قضایی استان در این مورد همکاری بسیار خوبی دارد

وی با بیان اینکه در استان دغدغه ها و نگرانی هایی در حوزه ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد خاطر نشان کرد : جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز قطعاً فقط با برخوردهای نظامی و انتظامی جواب نخواهد داد.

وی بر ضرورت حمایت های اقتصادی ازفعالیتهای کشاورز توسط دولت و مجلس تأکید کرد و افزود : در هیچ جای دنیا نیم تا یک هکتار زمین برای کشاورز و باغدار اقتصادی نیست و باید از آنان حمایت شود.

نماینده عالی دولت در گیلان  به دستور رئیس سازمان امور اراضی کشور در خصوص عدم وجود مشکل ساخت هتل در استان گیلان اشاره کرد و گفت : در سفرهای شهرستانی تأکید ما بر اولویت دادن به ساخت هتل در بخش گردشگری است .

نماینده عالی دولت در گیلان  خواستار تسریع در پاسخ به استعلامات و مکاتبات  از سوی دستگاه های اجرایی شد و گفت :گیلان در بخش گردشگری نیازمند کمک همه جانبه برای توسعه هرچه بیشتر است.

وی ضرورت بازبینی مجدد طرح های نمونه گردشگری استان تأکید و خاطر نشان کرد : در سال‌های گذشته درخصوص اعلام طرح های نمونه گردشگری کار کارشناسی صورت نگرفته است که باید مجدداً بازبینی شود.

دکتر نجفی به تشکیل ستاد تسهیل سرمایه گذاری و رفع موانع تولید استان در 5/1 سال قبل به صورت هفتگی اشاره کرد و گفت : در این جلسات بر حفظ اراضی، محیط زیست و منابع طبیعی تأکید می گردد و حرکت های خوبی انجام شده است.

در این نشست دبیر ستاد مبارزه با زمین خواری کشور یکی از مشکلات موجود در بحث تصرفات غیرمجاز زمین خواری عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرائی و قضائی عنوان کرد و گفت : وجود این مشکل فرصت را برای افراد سودجو فراهم می کند که نیازمند هماهنگی بیش از پیش بین دستگاه‌های اجرائی و قضائی است.

کاظم پالیزدار بر ضرورت تهیه ی سامانه ی یکپارچه درخصوص زمین خواری و ساخت و ساز غیرمجاز در کشور تأکید کرد و افزود : در دولت تدبیر و امید در این حوزه اقداماتی که با همکاری قوه قضائیه انجام شد بعد از انقلاب بی مثال بوده و این تناسب رفتار در سالهای قبل نبوده است.

وی فرهنگ سازی درخصوص صیانت از زمین در بین روستایی ها را ضروری دانست و تصریح کرد : NGO ها باید فرهنگ اینکه منابع زمین دیگر قابل جبران نیست را ترویج دهند و موارد موجود در استان در کارگروهی بررسی شود.

پیوست ها
استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی