چهارشنبه 24 مهر 1398
استاندار گیلان ظهر امروز در دیدار با پروفسور حسن اکبرزاده از برجسته ترین دانشمندان ریاضی جهان

انستیتو ریاضی در گیلان با نام پروفسور اکبرزاده راه اندازی می شود

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/14 15:01 ویرایش : ‎1394/05/14 16:56 بازدید: 876

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر نجفی در این دیدار که معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری،رؤسای دانشگاه گیلان و بنیاد نخبگان،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و شهردار رشت نیز حضور داشتند گفت : ره آورد حضور این دانشمند برجسته گیلانی راه اندازی انستیتو ریاضی در گیلان و با نام وی است.

وی با تأکید بر فراهم کردن امکانات و بهره گیری از ظرفیت های لازم برای راه اندازی این انستیتو افزود: این مرکز با محوریت دانشگاه گیلان و با همکاری NGO های استان تشکیل می شود و باید تلاش شود حضور اقشار مردمی بارز باشد.

وی پروفسور اکبرزاده را نمادی از اعتبارعلمی گیلان در سراسر دنیا دانست و خاطرنشان کرد: کوشش های فراگیر این دانشمند برجسته ی گیلانی در گسترش علوم ریاضی درجهان معاصر ، مایه افتخار تک تک گیلانیان است.

استاندار افزود : در مدت حضور پروفسور اکبرزاده در ایران ادارات کل و نهادهای علمی  باید از ظرفیت ایشان کمال بهره را ببرند تا نخبگان جوان ما از نزدیک با شرح خدمات و زحمات این دانشمند برجسته ی علوم ریاضی آشنا شوند .

وی همچنین حضور این مفاخر در دانشگاهها را مایه ی تولید ثروت برای جامعه دانست و تصریح کرد: با فضایی که رهبرمعظم انقلاب در کشور ترویج می کنند و اندیشه ای که در دولت وجود دارد باید روحیه تحجربرخی افراد  از بین برود .

 

 

در ادامه این نشست پروفسور حسن اکبرزاده با ابراز خرسندی از دیدار مجدد با استاندار گفت: از تمامی تحصیلکرده ها خواستارم تا پس از پایان تحصیلات،تحقیقات خود در همان رشته را ادامه دهند تا نتایج حاصله مورد استفاده و بهره برداری دیگران قرار گیرد.

وی حضور ایرانیان در رشته های مختلف را در سراسر دنیا سرآمد عنوان کرد و افزود: انجام تحقیقات روش خاصی دارد و برای این منظور آمادگی خود را برای کمک به تأسیس انستیتو ریاضی در گیلان که مهد نخبگان است را اعلام می دارم.  

گفتنی است  پروفسور حسن اکبرزاده در سوم فروردین ۱۳۰۶ در شهر رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایى را در این شهر آغازکرد و سپس تحصیلات خود را در دبیرستان البرز تهران ادامه داد و پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضى با درجه ممتاز وارد دانشگاه تهران شد و با احراز مقام اول تحصیلات خود را در ایران به پایان رسانید. او پس از اخذ مجدد لیسانس ریاضى از دانشگاه سوربن پاریس و همچنین گواهینامه آنالیز عالى، براى فوق لیسانس در مورد نظریه نسبیت عمومى انیشتین تحقیق کرد و درباره هندسه دیفرانسیل و فضاهاى ریمان بعد از ۳ سال تحقیق، اکتشافات خود را در قالب  ده ها مقاله درمجله آکادمى علوم پاریس به ثبت رسانید. پروفسور  اکبرزاده از سال ۱۹۵۷ میلادى به عنوان وابسته تحقیقات در مؤسسه معروف تحقیقاتى کلژدوفرانس پذیرفته شد و بعد از ۴ سال رساله دکتراى دولتى در علوم ریاضى را در دانشگاه سوربن به پایان رسانید. او پس از طى مدارج مأمور تحقیقات و استاد تحقیقات، نزدیک چهل سال به عنوان رئیس تحقیقات دراین مؤسسه بین المللى مشغول به کار بوده است.

از وی بیش از 50 کتاب ، مقاله و پژوهش در اروپا و آمریکا به چاپ رسیده است.

استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی