پنجشنبه 31 مرداد 1398

تدوین قریب به2هزار برنامه برای بزرگداشت مقام زن در گیلان

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/12/02 19:25 بازدید: 2494

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با اشاره به تلاش تمامی دستگاه های اجرایی برای بزرگداشت مقام زن، از تدوین قریب به2هزار برنامه برای این ایام در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، فاطمه رفیعی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته زن اظهار داشت: زنان نقش ارزنده‌ای در پیشرفت جامعه دارند و باید نگاه ویژه ای به قشر توانمند صورت گیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با بیان اینکه زنان در جوامع غربی و شرقی جایگاهی ندارند گفت: معمار کبیر انقلاب اسلامی نگاه ویژه و خاصی به قشر زنان در جامعه داشتند.

وی با تاکید بر اینکه امروز کشور با جنگ تمام عیار اقتصادی روبه‌روست تصریح کرد: زنان در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های چشم‌گیری داشتند و در دوران دفاع مقدس نیز پشت خط‌های مقدم نقش‌های ارزنده‌ای را ایفا کرده اند، امروز نیز در جنگ اقتصادی با مدیریت و توانمندیشان با اقتدار می ایستند.

رفیعی خاطرنشان کرد: رعایت عدالت حقوق بین زن و مرد یکی از مهمترین موضوعاتی است که امور بانوان پیگیر آن بوده و تا تحقق این عدالت فاصله بسیاری وجود دارد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان خاطرنشان کرد: زنان در حوزه‌های علمی و پژوهشی، سیاسی و فرهنگی نیز به مانند مردان باید به سهم لایق خود برسند.

وی اضافه کرد: تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان گیلان مهمترین مقوله‌ای است که انجام شده و در این سند به 9 آسیب جدی زنان اشاره شده است.

رفیعی افزود: کاهش طلاق، افزایش ازدواج، سالمندی، کاهش خشونت کلامی در خانواده، مبارزه با اعتیاد، توجه به ورزش، بهداشت و افزایش سازمان‌های مردم نهاد در حوزه خانواده و زنان و ... از اهم برنامه‌های است که در این سند به آن توجه شده که در سال آینده راهکارهای رفع آن ارائه می شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان حمایت اقتصادی و معیشتی از بانوان سرپرست خانواده را از دیگر برنامه‌هایی دانست که مورد توجه قرار دارد و خاطرنشان کرد: مکان‌هایی جهت فروش تولیدات و دست‌ساخته‌های بانوان در نظر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه 50 صندوق خرد روستایی در گیلان راه اندازی شده افزود: بانوان جهت رفع نیازمندهای اعتباری می‌توانند بدان مراجعه کنند، پیش بینی می‌شود این طرح به 100 صندوق افزایش یابد.

رفیعی تصریح کرد: طرح روستای پاک با تفکیک زباله و پسماند و احیای نوغاندارای با آموزش‌های بانوان در استان اجرا شده است، تاب آوری اجتماعی، فردی و کسب و کار من از دیگر ویژه برنامه‌های است که در استان اجرایی شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان از ایجاد بانک اطلاعاتی آنلاین در حوزه‌های مختلف بانوان در دستگاه‌های اجرایی همزمان با بزرگداشت هفته زن در گیلان خبر داد، گفت: در گیلان 205 مدیر زن، 229 شورای زن در روستا، 25 شورا زن در شهر و 134 دهیار زن فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰۰ برنامه فرهنگی و اجتماعی همزمان با هفته زن در گیلان اجرا خواهد شد،اظهار کرد: همزمان با هفته زن فیلم یک ربع به یازده داستانی کوتاه از زندگی همسر جانباز در گیلان رونمایی و اکران می شود.

سرپرست استانداری گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی